Mýtizace superhrdinů. Mýtus? Nikoliv
Na stěnách visí místo křížů plakáty Supermana. Myslíme, že žijeme v demýtizované době, ale jen jsme vyměnili bohy. Je čas si přiznat pravdu: mýtizace pokračuje, jen jinak, než jsme zvyklí.

Jaký je rozdíl mezi Ježíšem a jeho obrazem? Na přibití obrazu stačí jen jeden hřeb. A jaký je rozdíl mezi Ježíšem a Supermanem? Populárnějším bohem nové doby je Superman.

Již starověcí Mezopotámci měli boha na všechno, co člověka jen napadlo. Současní Američané na tom nejsou o nic lépe. Myslíme, že žijeme v demýtizační době, opak je ale pravdou. Starověké bohy blesků a moří nahrazují bozi noví - ti ze stránek komiksů. Místo Mercuryho tu máme Flashe a Poseidona vystřídal Aquaman. Princip ale zůstává neměnný. Mýtizace nemizí, jen se přetvořila v něco nového.

Počátky komiksových bohů byly položeny před více než 70 lety, kdy dva Židé vymysleli postavu Supermana, jejímž předobrazem se stal Ježíš.

Paralelu s křesťanským Spasitelem lze u Supermana hledat už v jeho původu - byl poslán na planetu Zemi svým otcem, zde se ho ujali dva obyčejní vesničané, kteří ho přijali za svého a jeho otec jej miloval jako vlastního, i když jeho nebyl.

Mýtizace v dnešní době nejen že nezmizela, ale naopka zesílila s nástupem komiksových adaptací. Začalo to drobnými náznaky, kdy jsme mohli vidět v jednom záběru Clarka Kenta/Supermana v popředí a za ním v pozadí vitráž Ježíše Krista. Následovaly rozpřažené ruce ve znaku ukřižování. Oboje možno vidět v Muži z oceli. Proces mýtizace Supermana byl ale dohnán k dokonalosti až v nejnovějším Batman v Superman.

Poté, co zde Doomsday probodne Supermanovi srdce (ano, stejně jako probodl voják kopím srdce Kristovi), leží v náručí ženy, zatímco se za ním v pozadí tyčí dva kříže - stejně jako kříže dvou lotrů ukřižovaných po Ježíšově boku. Celý obraz utváření mýtu navíc doplňuje předchozí zmínka o věku Clarka Kenta, kterému je v den jeho smrti 33 let. Opět - stejně jako Ježíši.

Celý proces bude navíc dohnán k dokonalosti v nadcházející Lize spravedlnosti. Zde vstane Superman z mrtvých a navrátí se jako zachránce pro ostatní v největší nouzi. A to i s dlouhými vlasy, aby už opravdu každému došlo, na co Snyder poukazoval ve dvou předešlých filmech.

Místo svatých obrázků nám na stěnách visí plakáty Supermana. Bibli v knihovně vystřídaly sešitovky s Mužem z oceli. A namísto křížů si na stole vystavujeme akční figurky Batmana.

Staří bozi z Mezopotámie i Egypta zůstávají zapomenuti na omlácených benzínkách. To ale neznamená, že žijeme v demýtizované době racionality. Naopak. Jen jsme vyměnili jedny bohy za jiné.

Modlíme se k bohům ze stránek komiksů a hrajeme si na ateisty. Je ale čas si přiznat pravdu - mýtizace pokračuje, jen jinak, než jsme zvyklí.

Foto: Warner Bros.


O mně

Geek s knihovnou plnou komiksů, poličkama pod nánosem filmů a hlavou uvězněnou v popkulturním, sci-fi a fantasy světě. Redaktor Edny.