Kapitán Amerika ve službách Donalda Trumpa
Samozřejmě, že Kapitán Amerika byl dřív nacista. A zároveň ho teď s radostí naverbuje i budoucí prezident Donald Trump. Je třeba si přiznat temné stránky přehnaného vlastenectví. V komiksu i ve skutečnosti.

Kapitán Amerika - symbol patriotismu a antifašismu. Jenže před několika týdny Marvel odhalil, že je ve skutečnosti od samého počátku členem Hydry - nejnebezpečnějšího nacistického uskupení ve světě Marvelu. V mžiku se strhla vlna pobouření, peticí a tweetů s hashtagem #SayNoToHydraCap, tedy "Řekněte Ne kapitánovi Hydry!" Zároveň i mnozí novináři vyčítali Marvelu tento zvrat jako výsměch a neúctu vůči tvůrcům postavy - Joe Simonovi a Jacku Kirbymu. Oba byli totiž Židé a postavu stvořili v době Druhé světové války.

Ano, zmíněné výtky nejsou úplně od věci. Nicméně po malém zamyšlení dává odhalení Kapitána přeci jen smysl - rozhodně větší nežli jeho poválečné činy. Černobílý symbol Ameriky dávající Hitlerovi do zubů možná mohl fungovat za Druhé světové války, kdy na šedou zónu mnohdy nebyl čas.

Make Kapitán America Great Again
Kapitán Amerika je na oko americký Mirek Dušín bez bázně a hany, ve skutečnosti ale loutka současného amerického systému. Byl hlavním symbolem  a vojákem intervencí a bojových operací. Operací tak podezřele podobným těm skutečným, v nichž jsou reálné zásahy Ameriky nelegální - jako byl například podle Chilcotovy zprávy ten v Iráku. Ostatně Kapitán a celý tým Avengers (tým "nejschopnějších" superhrdinů od vydavatelství Marvel Comics) nebyl po celou dobu nic víc než parta válečných zločinců navlečených do barev americké vlajky a dělajících si, co se jim zlíbí - ať už na stránkách komiksů nebo na filmovém plátně.

Pokud byste ukázali nestrannému pozorovateli, co elitní tým superhrdinů vyváděl ve jménu Ameriky, pomyslel by si: buď se jedná o podobnou strategii, s jakou vyrukovalo nacistické Německo v Polsku se záminkou pro vyvolání války, nebo jde o pokračování filmu Team America: World Police (Team America: Světovej policajt). Tvůrci South Parku si v tomto animovaném celovečerním filmu vzali na paškál archetypický "tým Amerika", který ochraňuje ostatní země i sebe samé před teroristy. U toho stihnou zničit památky a usmrtit i pár civilistů. Ale komu by to vadilo, vždyť je to ve jménu Ameriky!

Stejný přístup měl v komiksech i ve filmech - ale v tomto ohledu naprosto vážně braných - i Kapitán a jeho tým. Odhalení, že je již od počátku agentem Hydry, není tak žádným překvapením. Naopak je nevyhnutelným a logickým krokem, který alespoň z části ospravedlňuje jeho militantní a fašistické sklony schované pod rouškou americké vlajky.

Navíc: autor komiksu, v němž byla Kapitánova kolaborace odhalena, scénárista Nick Spencer se aktivně zajímá o politiku a také o aktuální volby vůdce Ameriky. Nemusí se tedy jednat jen o reakci na minulost, ale může jít i o obraz budoucnosti.

Abychom parafrázovali Rickyho Gervaise: "Samozřejmě, že Kapitán Amerika byl dřív nacista, ale zároveň ho teď s radostí naverbuje i budoucí prezident Donald Trump."

Jistě, v budoucnu tak Kapitán nemusí být nacista ani fašista. Prozatím je třeba si upřímně přiznat jeho temné stránky. Nejen kvůli logice jeho minulých činů, ale především kvůli tomu, co by mohl jako patriot a přisluhovač americké armády potenciálně provést pod taktovkou xenofóbních nacistů, jakým je v reálu například Donald Trump. Aby se probrala americká společnost. A aby byl Kapitánovi dopřán psychologický vývoj, během něhož si přizná své chyby a konečně bude víc než jen pouhou loutkou. Je třeba na stránkách komiksů říct ano nacistickému Kapitánovi. 

Foto: Marvel Comics 

O mně

Geek s knihovnou plnou komiksů, poličkama pod nánosem filmů a hlavou uvězněnou v popkulturním, sci-fi a fantasy světě. Redaktor Edny.